..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

Ciekawostki

O ile lat starsza była Arwena od Aragorna?

Arwena Undómiel Urodziła się ze związku córki Galadrieli i Celebriana z Doriathu - Celebriana i Erlonda - Półelfa w 241 roku trzeciej ery, natomiast Aragorn w 2931 roku. Arwena jest starsza o 2690 lat !!! Lecz należy pamiętać, że ludzie uzyskują o wiele szybciej dojrzałość i fizyczną jak i umysłową.

Jak długo żyją orkowie?

Nie wiadomo. Są wyhodowane z rasy elfów, które są nieśmiertelne, lecz wątpię by także orkowie byli nieśmiertelni. Należy pamiętać, że orkowie żyją walką i zapewne nie ma orka staruszka - rodacy pozbyliby się obciążenia.
*Tolkien w HoME napisał, że Orkowie są śmiertelni. Było też gdzieś wspomniane, że Orkowie ? dowódcy byli czasem Majarami którzy przybrali tą upodloną formę. (Nild)

Kim są naprawdę hobbici?

Jest to lud dzielący się na trzy szczepy żyjący w odległych czasach nad Wielką Rzeką w okolicach Mrocznej Puszczy, kiedy jeszcze nie była mroczna. Są bardziej spokrewnieni z ludźmi niż elfami. Żyją stosunkowo dłużej od zwyczajnych ludzi. Być może śpiewali w pieśniach Ainurowie o nich, lecz nie wiedzieli, jaką rolę spełnią. Nigdy także nie wyrażano się o nich jako Dzieci Iluvatara. Hobbici byli na uboczu historii.

Dlaczego w Silmarilionie kontynent ma inny kształt niż we Władcy...?

Zapewne każdy, kto nieuważnie czytał Silmarilion się nad tym zastanawiał. Beleriand - część Śródziemia z Pierwszej Ery, w której pochodzą największe czyny elfów został rozbity i zalany pod koniec ery. Został jedynie Lindon. Lecz sprawa się komplikuje po spojrzeniu na poniższą mapę. Początkowo Beleriand miał być w miejscu Shire. Ja już nie wiem. Mapka jest zapożyczona z jednej ze stron o tolkienie (nie pamiętam której).

Wielu Wygnańców wierzyło, że Meneltarma, Kolumna Niebios, nie zatonęła na zawsze, lecz wyłoniła sie znowu nad wodą jako wysepka samotna pośrodku wielkiej wody. Było to bowiem miejse święte i nawet za dni Saurona nikt go nie splugawił.
Niektórzy potomkowie Earendila w późniejszych czasach szukali tej wysepki, uczeni twierdzili bowiem, że dawni dalekowzroczni ludzie z wierzchołka Meneltarmy dostrzegali przebłyski Krainy Nieśmiertelnych. Gdyż nawet po upadku serca Dunedainów zwracały się ku zachodowi, a chociaż wiedzieli, że świat sie zmienił, mówili:
- Avallone zniknęło z Ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko, i nie można ich odnaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są, w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany.
Dunedainowie bowiem sądzili, że nawet ludzie śmiertelni, jeśli im jest dana łaska, mogą sięgnąć wzrokiem w czasy inne niż ten, w którym żyją ich ciała; zawszetęsknili, ny uciec z cieni wygnania i zobaczyć jakiś przebłysk światła, które nie umiera. Bo smutek rodzacy się z myśli o śmierci sięgał ich wszędzie przez głębiny morza. Dlatego wielcy żeglarze ich plemienia przemierzali wciąz puste morza w nadziei, że trafią na wyspe Meneltarma i z niej zobaczą wizję tego co niegdys było. Nie znaleźli dotychczas tej wyspy. A żeglarze zapuszczając sie bardzo daleko odkrywali tylko nowe lądy, które okazywały się podobne do starych i podległe i także śmierci. Ci zaś, którzy pożeglowali najdalej, przekonali się, że opłynowszy ziemię wrócili w końcu znużeni na to samo miejsce, z którego rozpoczeli podróz, i powiedzieli:
- Wszystkie drogi są teraz zakrzywione
Tak więc w późniejszych czasach dzięki morskim podróżom, nauce i badaniu gwazd królowie dowiedzieli się, że świat jrzeczywiście stał się kulisty, a mimo to Eldarom wolno było, jeśli chcieli, odpływać i docierać do Prastarego Zachodu i Avallone. Mędrcy orzekli więc, żę wciąż musi istnieć jakaś Prosta Droga dla tych; dla tych którym dane jest ją znaleźć. Głosili też, że gdy nowy świat się rozczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez sferę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną, odkąd sie świat zakrzywił), a dalej przez sferę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej wyspy, Tol Eressei, a może poza nią aż do Valinoru, gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują, jak się rozwija historia świata. Na wybrzeżach morza zrodziły się opowieści i pogłoski o losie żeglarzy zaginionych na morzu, którzy za szczególnym pozwoleniem czy też z łaski Valarów weszli na Prostą Drogę i zobaczyli, jak oblicze światła zapada się pod nimi, a potem znaleźli się na oświetlonych latarniami bulwarach portu Avallone, amoże nawet na ostatnim skrawku piasku u brzegu Amanu, skąd ujrzeli, zanim umarli, groźną i piękną Białą Górę.

Kim jest Tom Bombadil?

Bardzo ciekawe pytanie. Mówiono o nim, że był od początku świata oraz - ten, który nie ma ojca. Możliwe, że był kiedyś jednym z Majarów lub Istarich. Oparł się mocy pierścienia co wskazuje na wielką moc Bombadila. Został pominięty w filmie z powodu małego znaczenia w fabule co nie mażna przyjąć za złe.

Jakiego kształtu jest Arda (ziemia)?

Odpowiedź jest w Muzyce Ainurów, gdzieto ujrzeli swoją pieśń, była nią Arda. Potwierdzenie można znaleźć na stronie 332 w wydaniu wydawnictwa Amber Silmarilionu( fragment powyżej). Lecz na kulistość są dowody - rok w Śródziemiu pokrywa się z naszym, prądy morskie, oraz stara metoda na potwierdzenie tego - Hobbici mówią, że ze wzgórz Meachel Delving można dojrzeć morze. Lecz nie jest to najważniejsze w fabule.

Kto był ojcem Legolasa, członka Drużyny Pierścienia?

Legolas był synem i wysłannikiem Thranduila, króla elfów z północnej części Mrocznej Puszczy. Dokładniejszy opis króla i jego królestwa znajduje się w Hobbit, czyli tam i spowrotem.

Kim byli Valarowie?

"Obdarzen Mocą", "Potęgi". Są to Ainurowie, którzy przekroczyli granice Ei na początku Czasu i wzieli na siebie powinności strzeżenia Ardy i rządzenia nią. Najważniejszym z nich był Manwe (kiedys Melkor), który upodobał sobie wiatr i obłoki. Dalszymi w kolejności byli: Ulmo, Aule, Orome, Mandos, Lorien i Tulkas. Władczyniami zas były: Varda, Yavanna, Nienna, Este, Vaire, Vana i Nessa. Melkora juz niezalicza sie do Valarów.

Kim był Sauron?

Pierwotnie Sauron był majarem, jednym ze sług Aulego - Valara. Następnie prawą ręką Melkora. Sauron znaczy "Ohydny" ( w jęz. sindarińskim Gorthaur). Stracił cielesna powłoke podczas zagłady Numenoru, której już nigdy nie odzyskał.

Ile było i z czego były wykonane bramy Gondolinu?

Na początku bram było sześć. Opis ich mamy dzięki świadectwie Tuora, syna Huora. Pierwsza brama była Drewniana, następne to Kamienna, Brama z Brązu, Brama Splątanego Żelaza, Srebrna Brama i Złota Brama. Siódmą bramę wykonał Maeglin po powrocie z Dagor Nirnaeth. Była to brama ze Stali.

Den.
komentarz[16] |

Komentarze do "Ciekawostki"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Frodo Baggins
   Jedyny Pierśc...
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.019855 sek. pg: