..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

W historii Śródziemia pojawia się kilka wzmianek o słynnych koniach. Nie są to oczywiście „postacie” pierwszoplanowe, ale nie odgrywają też do końca marginalnej roli. Poza tym, że dzięki nim bohaterowie mogą się szybko przemieszczać z miejsca na miejsce, są one także bardzo dobrymi przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami drogi i walki. Co więcej, często okazują się jeszcze bardziej przydatne, ratując życie swoich panów. Przedstawiam wam więc najbardziej znane konie.

Arod – Był to jeden z dwu koni użyczonych Trzem Łowcom, Aragornowi, Legolasowi i Gimlemu, przez Eomera w czasie Wojny o Pierścień. Był to bardzo szybki i wytrzymały koń, co normalne jest dla zwierząt wychowanych w Rohanie. Arod był koniem Legolasa i Gimlego i niósł ich przez tereny Rohanu, przeszedł Ścieżkę Umarłych, a także brał udział w Bitwie na Polach Pelennoru.

Asfaloth – Był to biały i szybki koń Glorfindela, na którym Frodo uciekł Nazgulom u Brodu Bruinen i zaniósł go do Rivendell.

Bill – Był to kuc, którego w roku 3018 Trzeciej Ery, kupili hobbici od Billa Ferny’ego w Bree. Dzięki staraniom Sama, który się nim zaopiekował, Bill wyzdrowiał i był szczęśliwy, gdyż nie był już głodzony i wykorzystywany przez swojego poprzedniego pana. Przez większą część drogi do Rivendell, niósł Froda, a potem był koniem Drużyny Pierścienia. Odesłany spod Zachodniej Bramy Morii, Bill powrócił do Rivendell, a po Wojnie o Pierścień znów był kucem Sama.

Cienistogrzywy – Był to najpiękniejszy i najszybszy koń Rohanu w czasach Wojny o Pierścień, ze szlachetnej rasy Mearasów. W 3018 roku Trzeciej Ery król Rohanu, Theoden, pozwolił wybrać Gandalfowi konia, ze swojej własnej stadniny. Wybór padł na Cienistogrzywego i odtąd byli oni praktycznie nierozłączni. Cienistogrzywy nosił Gandalfa bez żądnego siodła, czy uprzęży, przez całą Wojnę o Pierścień. Był to niezwykły koń, który potrafił biec bezustannie przez dwanaście godzin, wyprzedzał nawet wierzchowce Nazguli. Swoje imię otrzymał w związku ze swoją srebrzystą sierścią.

Felarof – Był to pierwszy koń z rasy Marasów, był więc ojcem wszystkich koni. Kiedy próbował go ujeździć Leod, Felarof zrzucił go i zabił. Sztuka ta udała się jednak synowi Leoda, Eorlowi, nowemu królowi Rohanu.

Gapa – Jeden z kuców, które wzięły udział w wyprawie Froda z Bucklandu do Rivendell. W czasie pobytu w Bree, został porwany, jednak później się odnalazł i do końca życia przebywał u Barlimana Butterbura. 

Hasufel – Jeden z koni, które użyczył Trzem Łowcom, Aragornowi, Legolasowi i Gimlemu, Eomer. Był on wielki, a jego sierść była koloru szarego.

Nahar – Biały koń Oromego, który prawdopodobnie był praojcem koni i przodkiem Mearasów. 

Obieżyświat – Kucyk, który zaniósł Froda do Shire po Wojnie o Pierścień, a także do Szarej Przystani, w czasie Ostatniej Wyprawy Powierników Pierścienia.

Ognistonogi – Koń z Rohanu, na którym jeździł Eomer w czasie Wojny o Pierścień.

Ogon – Jeden z kuców, które wzięły udział w wyprawie Froda z Bucklandu do Rivendell. W czasie pobytu w Bree został spłoszony i uciekł ze stajni, jednak później wrócił i resztę swojego życia spędził u Barlimana Butterbura.

Ostrouchy – Jeden z kuców, które wzięły udział w wyprawie Froda z Bucklandu do Rivendell. W czasie pobytu w Bree został spłoszony i uciekł ze stajni, jednak później wrócił i resztę swojego życia spędził u Barlimana Butterbura.

Pulpet – Kuc Toma Bombadila. 

Rochallor – Koń Fingolfina, który został wychowany w Valinorze, a następnie przybył do Śródziemia razem z wyprawą Feanora i innych Wygnańców.

Roheryn – Koń Aragorna, którego otrzymał od Arweny. W czasie Wojny o Pierścień Roheryn został przyprowadzony Aragornowi przez Halbarada i od tej pory Aragorn jeździł na nim, aż do końca Wojny o Pierścień.

Stybba – Kuc z Rohanu, którego Theoden podarował Merry’emu. Stybba niósł go w czasie podróży do Dunharrow.

Śnieżnogrzywy – Jeden z Mearasów, koń króla Rohanu, Theodena. Brał udział między innymi w Bitwie na Polach Pelennoru, w czasie której został zabity przez Króla Nazguli. Padając przygniótł swojego pana, przyczyniając się do jego śmierci.

Windfola – Koń z Rohanu, który w czasie Bitwy na Polach Pelennoru niósł Eowinę i Merry’ego.

 

Boromir.

komentarz[49] |

Komentarze do "Słynne konie"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Jedyny Pierśc...
   Frodo Baggins
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.022760 sek. pg: