..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

Anglachel
Miecz ten został wykuty przez Ciemnego Elfa, Eola z meteorytu. Podarowany został królowi Thingolowi, za pozwolenie zamieszkania w Nan Elmoth. Król dał go następnie Belegowi. Historia o tym jak Beleg zginął z reki przyjaciela, właśnie od tego miecza jest opisana gdzie indziej. Potem miecza używał Turin, jednak ostrze jego stało się czarne, na znak żałoby. Wtedy orzymał nazwę Gurthang. Turin przeszył nim pierwszego smoka Glaurunga. POtem Turin sam siebie przeszył tym ostrzem. Miecz pękł na dwoje i nie został nigdy naprawiony.
Anduril, Narsil
Starożytny miecz wykuty przez najlepszego po Feanorze kowala, krasnoluda Telchara z Nogrodu. Należał pierwotnie do Elendila, jednak w czasie Ostatniego Przymierza pod koniec bitwy pod stokami Góry Przeznaczenia Elendil poległ, a miecz pękł pod jego ciężarem. Szczątki jego zostały użyte przez Isildura do odcięcia z palca Saurona Pierscienia Władzy. Potem miecz nie został przekuty, dopiero pod koniec Trzeciej Epoki wykoto go na nowo dla Aragorna. Na ostrzu wyryto wtedy księżyc siedem gwiazd i słońce, oraz runy mówiące, że potomek Isildura wyrusza na wojnę z siłami zła. Wtedy też miecz, jak i właścicel wysławili się w wielu bitwach, jak np. na polach Pellenoru, lub pod Morannon, bramą do krainy Mordor.
Glamdring
W pospolitym języku "młot na wroga". Wspaniały miecz zdobiony drogimi kamieniami. Jego historia jest dla mnie wyjatkowo niejasna. Napisano w "Hobbicie", że należał do króla Turgona, jednak władca ten poległ pod gruzami własnej wieży podczas łupienia Gondolinu przez Orków. Jednak jakims sposobem wydostano go stamtąd. Potem znanymi sobie drogami dotarł do jaskini trolów w okolicach Rivendell. Potem przeszedł w posiadanie Gandalfa. Z jego pomocą czarodziej strącił jednego z Balrogów do otchłańi Morii, sam też tam runął. Miecz ten zapewne był niezwykle pomocy w czasie walki Mędrca ze Zguba Durina. I tu kolejny dziwny epizod. Chociaż Gandalf po tej walce został, jak sam powiada "nagi przywrocony światu", to jednak miecz ten udało mu się uratować. Na koniec wspomne jeszcze o niezwykłej właściwości stopu z Gondolinu. Mianowicie swiecił on, gdy tylko w poblizu pojawił się jakiś goblin, a orkowie dreżli na widok tego blasku.
Orkristr
Bliźniak Glambringa, zwany "pogromcą goblinów". Należał do ktoregoś z więkrzych wojowników Gondolinu, niestety nie wiemy którego. Po znalezieniu go w jaskini trolów przypadł w udziale Thorinowi Dębowej Tarczy. Dzierżył go ten krasnolud w czasie Bitwy Pięciu Armii, po jego śmierci miecz został złożony na grobie tego wojownika na Samotnej Górze. Podobno świecił, gdy tylko do siedziby daina zbliżał się nieprzyjaciel.
Żądło
Był to nóż z gondolińskiej stali, znaleziony w jaskini razem z Glamdringiem i Orkristem, nazwany tak przez Bilba, z powodu niezwykłej ostrości. Hobbitom, którzy go używali służył za krótki miecz. w Trzeciej Erze towarzyszył najpier Znalazcy, a potem Opiekunowi Pierścienia. W reku Sama rozorał brzuch wielkiej Pajęczycy, wydaje mi się, że żadne mniej "szlachetne" ostrze nie dokonałoby tego.

komentarz[18] |

Komentarze do "Słynne miecze"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Frodo Baggins
   Jedyny Pierśc...
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.019525 sek. pg: