..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

'Na początku był Eru, Jedyny, którego na obszarze Ardy Nazywają Iluvatarem; On to powołał do życia Ainurów, Istoty Święte, zrodzone z Jego myśli. Ci byli z Nim wcześnie, niż powstało wszystko inne'

Silmarillion (tłum. Maria Skibniewska)Ainurowie byli pierwszymi istotami powołanymi do życia przez Eru. Powstali jeszcze przed Eą. Najpotężniejszym z nich był Melkor, któremu udzielono szczególnej mocy. Wraz z Eru, Ainurowie powołali do istnienia cały świat, poprzez Wielką Muzykę, którą rozwijali i tworzyli według Jego tematów muzycznych. Piętnastu z Ainurów było potężniejszych od innych. Czternastu zalicza się do Potęg Świata, Valarów i Valier. Melkora już nie zalicza się do nich gdyż odwrócił się od dobra i walczył z nim. Noldorowie, którzy przez niego wielkie ucierpieli straty, przezwali go Morgothem (uczynił to Feanor, gdy dowiedział się o tym, że Melkor zabił jego ojca i skradł Silmarille. Nikt chyba nie kochał swych dzieł, ani swego ojca jak Feanor). Wielu pomniejszych Ainurów towarzyszyło Valarom, gdy zeszli na Ardę, nazwano ich Majarami. W czasach, gdy Melkor należał do Valarów i królował na większością krain Ziemi, przyciągnął do siebie wielu z nich. Zostali oni przy nim nawet wtedy, gdy stał się nieprzyjacielem świata. Najstraszniejsi z jego sług to Valaraukowie, których w Śródziemu zwali Balrogami. Z duchów, które mu służyły i posiadały imiona, Sauron posiadał największą moc.


Valarowie: Do nich należą: Manwe, Ulmo, Orome, Lorien, Tulkas; Varda, Yavanna, Nienna, Este, Vaire, Vana i Nessa. Gdy zeszli na Ardę zamieszkali w Valinorze. Nie zostawali tam jednak bez przerwy, np. Orome polowała w Śródziemiu na stwory Morgotha a Ulmo prawie cały czas przebywał w Morzu. Wszyscy różnią się potęgą i mieli inne uzdolnienia. Królem Valarów jest Manwe Sulimo.


Majarowie: Byli pomocnikami Valarów. Powstali tak jak oni, przed Eą, i tworzyli ją. Nie posiadają takiej potęgi jak Valarowie, lecz i tak niewielu elfów (nie mówiąc już o innych rasach) mogło ich zabić. Do Majarów należą takie byty jak: Meliana, „Słońce”, Olorin, Kurunir, Balrogowie czy Sauron. Ostatni z nich pod koniec Trzeciej Ery prawie zawładnął Śródziemiem


Morgoth: Z początku jeden z Valarów, jednak później odwrócił się od nich. Zadał Śródziemiu i jego ludom wielkie rany. Powołał do życia wiele złych i okrutnych stworzeń np. Orków, których stworzył z Elfów. Zwrócił Ludzi przeciwko Elfom, a także swymi czynami spowodował śmierć Turina. Nie da się zliczyć krzywd, które wyrządził światu. Ostatecznie został pokonany, jednak jego dzieła przetrwały.


Balrogowie: Potężne Demony Ognia na służbie Nieprzyjaciela. Poza Sauronem są jego najpotężniejszymi sługami. Część z nich została zabita (np. przez Glorfindela czy Gandalfa w Morii). Posiadali pewne uzdolnienie artystyczne, jednak rzadko ich używały. Potrafiły wzywać złe duchy i zawładnąć umysłami istot słabszych. Ich ogień gaśnie tylko w najgłębszych studniach, aby zapłonąć na nowo, gdy z tej wody wyjdzie.


Ungolianta: Demon Pustki; gdy zeszła na Ardę przybrała postać gigantycznego pająka. Zawsze głodna- zjadała nawet własne potomstwo. Część z tych wielkich pająków, które zdołały uciec, znalazły schronienie w Mrocznej Puszczy. Zawarła pakt z Melkorem, według którego on będzie ją karmił obydwoma rękoma, jeżeli pomoże mu zniszczyć Drzewa Valinoru. Gdy cel został spełniony, ciemność zapadła nad Valinorem a spiskowcy znikli. Jednak Ungolianta zaatakowała Morgotha. Nie mogłaby sobie pozwolić na takie posunięcie gdyby Melkor wcześniej nie użyczył jej części swej mocy. Na szczęście dla Czarnego Władcy z jego twierdzy wyszli Balrogowie, którzy przegonili demona. Nienasyconą Ungoliantę spotkał potem straszny los, gdyż pożarła sama siebie.


Istari: Majarowie wysłani przez Valarów do Śródziemia, aby poprawili Ich poprzednie błędy. Nie mogli wyjawiać jednak swej prawdziwej postaci ani potęgi. Tylko Elrond, Galadriela i Kirdan wiedzieli, kim oni są naprawdę i skąd przybyli. Znamy imiona pięciu z nich: Curumo (Saruman), Olorin (Gandalf), Aiwendil (Radagast), Alatar i Pallando, ale wiadome są jedynie losy trojga z nich, albowiem Alatar i Pallando wyruszyli na wschód i nigdy stamtąd nie wrócili. Saruman sprzymierzył się jednak z Sauronen, zarazem próbując go oszukać i pokonać. Radagast natomiast zapomniał o swej misji i zamieszkał wśród ptaków i zwierząt, które ukochał bardziej niż ludzi i elfów. I takim oto sposobem, cały ciężar pracy spadł na barki Gandalfa, który jednak swemu zadaniu po mistrzowsku podołał.

Nildael
komentarz[14] |

Komentarze do "Ainurowie 2"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Frodo Baggins
   Jedyny Pierśc...
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.016582 sek. pg: