..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

Plemiona elfów i ich królestwa

Elfy nazwali siebie Quendi, Mówiący Głosami, lecz rozpowszechnioną ich nazwą są Eldarowie, Lud Gwiazd, imię to nadał im Orome, gdyż elfy narodziły się w godzinie rozbłyśnięcia nowych Gwiazd. Potem nastąpił główny podział elfów:
Avari- oporni, nie chcieli opuścić Śródziemia, aby zobaczyć światła Amanu, Dwa Drzewa. Lud ten szczerze kochał gwiazdy i nie chciał stracić ich blasku.
Eldarowie- Tareldarowie, Elfy Wysokiego Rodu. Podążyli oni za Oromem w trzech hufcach:
Noldorowie- pod władzą Finwego, Vanyarowie (elfy Piękne)- pod władzą Ingwego i Teleri- władcą ich był Elwe Singollo.
W czasie wędrówki następowały kolejne podziały; pod władzą Denethora, część z elfów odłączyła się. Elwe zgubił się w wielkim lesie Nan-Elmoth i tam spotkał Melianę, panią z rodu Majarów, gdy tak stali zapatrzeni w siebie mijały całe lata; a Teleri podzielili się, część z nich nie chciała odejść bez swego króla, zostali Eglath, Opuszczonymi, a reszta poszła pod przywództwem Olwego, brata Elwego. Gdy zamieszkali na wybrzeżu Oceanu Belgaer pokochali je, a w ich śpiewie zawsze było słychać szum fal. Potem, usłyszawszy ich śpiewy przybył Osse i przekazał im olbrzymią wiedzę o morzu, zaś ich miłość do niego jeszcze wzrosła. W końcu pojawił się Ulmo z pływającą wyspą i większość odpłynęła z nim, osiedlili się na Tol Eressei, Samotnej Wyspie skąd widać było wybrzeża Valinoru, ale w końcu, na prośbę Valarów, Ulmo przeniósł ich na ląd; zostali ci, którzy nie chcieli opuścić wybrzeży Śródziemia, gdyż pokochali je szczerze. Za króla wybrali sobie Kirdana, a siebie nazwali Falathirami. W końcu ocknęli się Elwe Singollo i Meliana, pozbierali swój rozproszony lud i osiedlili się w Beleriandzie, w puszczy nazwanej później Doriathem.
I tu kończy się historia tych najistotniejszych podziałów

Avari

Elfy Leśne- starały się ukrywać w Lasach, nie narażając na bitwy na otwartym polu. Zamieszkiwały krainy leśne na wschód od gór Mglistych, po zmieszaniu się z Sindarami, którzy uciekli ze zgliszcz Doriathu zajęli Puszczę Zielonych Liści, a pod koniec Trzeciej Ery powędrowali do Ithilien, do Gondoru.

Tareldarowie

Vanyarowie- byli najwierniejszymi elfami Valarów, nigdy nie darzyli Moldorów jakąś szczególną przyjaźnią, ani nie ufali Morgothowi, żaden z nich nie opuścił nigdy Amanu. Mieszkali w Tirionie i na Taniquetilu, u stóp Valarów.

Noldorowie- ich władca Finwe wydał na świat Feanora, a z drugą żoną, Fingolfina dwóch potężnych elfów. Miastem Noldorów był Tirion i tam też rządził Finwe. Gdy Noldorowie udali się do Śródzemia w pogoni za Morgothen i Silmarilami powstało osiem królestw Noldorów: Hithlum, Himlad, Nevrast, Dorthonion, Thargelion, Nargothrond oraz Gondolin, Ukryte Królestwo Turgona.

Teleri- elfy te ponad wszystko ukochały morze, szum fal. Ci którzy popłynęli z Ulmem wzięli we władanie Tol Eresseę i zbudowali port Alqualonde w zatoce Eldamaru. Budowali wspaniałe, białe statki.
Nandorowie- wcześnie odłączyli się od hufca Telerich i zajęli Dolinę Anduiny.

Laiquendi- ci z kolei pod przywództwem Denethora odłączyli się od Nandorów i za zgodą Thingola wzięli w posiadanie Ossiriand, Krainę Siedmiu Rzek.

Eglathowie- po powrocie swego króla, Elwego Singollo zostali Sindarami, Elfami Szarymi i zamieszkali w Doriacie. Ponieważ odłączyli się od reszty elfów powstała ich mowa, sindarin, w której król nazywał się Elu Thingol. Dzięki temu, że ich królową była pani z rodu Majarów, niewiele różnili się wiedzę i potęgą od swych krewnych z Valinoru. Był to najpotężniejszy lud Śródziemia w Erach Gwiazd.

Falathrimowie- za króla obrali sobie Kirdana. Przez Pierwszą i Drugą Erę panowali na wybrzeżu Falas, w zatoce Balar, a pod naciskiem Morgotha byli zmuszeni przenieść się na wyspę Balar. Po pokonaniu Morgotha zamieszkali w Szarych przystaniach i w Lindonie z Gil-Galadem.

Gwaith-i-Mirdain- elfi kowale zamieszkali w Eregionie, niedaleko siedziby krasnoludów. Tam też Kelebriombor wykuł Pierścienie Władzy.

Gladhrimowie- pod drzewami Lothlorien, pod przywództwem pięknej pani Galadriel i Keleborna, krewniaka Thingola osiedliły się elfy z różnych szczepów, w większości sindarowie, ale były też niedobitki Noldorów oraz elfy leśne i Laiquendi.

?- resztki Gwaith-i-Mirdain oraz Noldorowie na rozkaz Gil-Galada wyruszyli na wojnę, pod dowództwem Elronda, syna Earendila wyruszyli na wojnę, lecz musieli wycofać się z wielkimi stratami. Wtedy, podczas tego szaleńczego odwrotu założyli Rivendell, Ostatni Przyjazny Dom, jak również silną warownię elfów.

Umanyarowie- ,,ci, którzy nie byli w Amanie', nazwa elfów, które nigdy nie widziały Dwóch Drzew.

Autorka: Zirael
Prawo do publikacji: Elessar

Zireael
komentarz[11] |

Komentarze do "Plemiona elfów i ich królestwa"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Jedyny Pierśc...
   Frodo Baggins
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.015357 sek. pg: