..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

Angband – Forteca wzniesiona przez Morgotha w Górach Żelaznych w czasach Dwóch Drzew, pierwotnie jako oddzielna placówka większej twierdzy Utumno. W tych czasach Melkora powierzył władzę nad nią swojemu najpotężniejszemu słudze – Sauronowi. Po zniszczeniu Utumno i pojmaniu Morgotha przez Valarów część lochów Angbandu wciąż pozostawała nienaruszona, a niedobitki jego armii żyły w nich, czekając na powrót swojego pana. Po powrocie Bauglira do Śródziemia odbudował on fortecę i wzniósł nad nią trzy wieżyce Thangorodrimu.

Amon Sûl (wieża) – Strażnica wybudowana przez Elendila na Wichrowym Czubie w pierwszych latach jego panowania w Arnorze. Przechowywano w niej jeden z Palantirów. Zniszczona została podczas wojny z Czarnoksiężnikiem z Angmaru.

Barad Eithel – Forteca Fingolfiina, a potem jego syna Figona, poożona na wschodnich krańcach Ered Weithrin, u źródeł Sirionu.

Barad-dûr – Czarna wieża wzniesiona przez Saurona w Drugiej Erze na krańcu odnogi Ered Lithui, na wschód od Orodruiny. Zniszczona podczas oblężenia przez Ostatni Sojusz pod koniec tejże ery, odbudowana została po wygnaniu Nieprzyjaciela przez Białą Radę z Dol Guldur w Mrocznej Puszczy. Ostatecznie unicestwiona została po zniszczeniu Pierścienia Jedynego, na potędze którego postawione zostały fundamenty tej mrocznej twierdzy.

Belegost – Elficka nazwa oznaczająca ‘wielka twierdza’ jednej z cytadel krasnoludów w Górach Błękitnych. Jej khuzdulska nazwa to Gabilgathol.

Carchost i Narchost – Bliźniacze wieże wzniesione przez Gondorczyków u wejścia do krainy Udun. W późnej Trzeciej Erze przejęte przez Saurona i wykorzystane jako strażnice u wejścia do Mordoru.

Dol Guldur – Twierdza na wzgórzu Amon Lanc w mrocznej puszczy zbudowana i wykorzystywana przez Saurona, znanego wtedy jako Czarnoksiężnik, podczas trzeciej ery, przed wygnaniem go stamtąd przez Białą Radę. Po tym, jak odbudował on swą potęgę w Mordorze, wysłał tam nazguli, aby z powrotem przejąć panowanie nad wieżą. W czasie Wojny o pierścień Dol Guldur było główną bazą wojsk Saurona w inwazji na Rhovanion.

Gurthang – Zamek w północnej części Ephel Duath, w czasie Wojny o Pierścień znajdujący się pod władaniem Nieprzyjaciela.

Formenos – Cytadela Feanora w północnej części Valinoru, wzniesiona przez Noldorów po wygnaniu Finwego i jego syna z Tirionu. Stąd też po zdewastowaniu dwóch drzew Morgoth wykradł trzy Silmarile.

Isengard – Fortyfikacja wzniesiona przez ludzi z Gondoru na południowym krańcu Gór Mglistych, gdzie miała swe źródła rzeka Isena. Podarowana została Sarumanowi przez Berena, dziewiętnastego namiestnika Gondoru. Zniszczona przez entów podczas Wojny o Pierścień (chociaż nawet oni nie byli w stanie zburzyć potężnej wieży Orthanc, zbudowanej z niezwykle wytrzymałego twardego kamienia).

Menegroth – Wielka twierdza wzniesiona przez Thingola i Melianę jako stolica Doriathu.

Minas Anor (Minas Tirith) – Wieża wybudowana podczas drugiej ery poprzez ocalałych z upadku Numenoru. Po zajęciu przez Saurona Minas Ithil zmieniono jej nazwę na Minas Tirith, a gdy Osgiliath popadło w ruinę, stała się stolicą Gondoru. Podczas Wojny o Pierścień była głównym bastionem obrony Wolnych Ludów Śródziemia.

Nargothrond – Forteca Finroda Felagunda, wydrążona w skałach Taur-en-Faroth, Po śmierci Felagunda w lochach Tol-in-Gaurhoth władzę objął tam jego brat Orodeth. Lud Nargothrondu nieustannie czuwał nad bezpieczeństwem północnej krainy Talath Dirnen, będącej częścią królestwa. Miasto zostało zniszczone przez armię orków dowodzoną przez Glaurunga, kiedy po przybyciu Turina Elfowie żyjący tam otwarcie wystąpili zbrojnie przeciwko Morgothowi.

Nogrod – Druga z fortec krasnoludzkich w Ered Luin. Jej nazwa oznacza ‘siedzibę wydrążoną w skale’.

Utumno – Pierwsza i największa z fortec Melkora w Śródziemiu. Stąd zaatakował on Latanie Valarów – Illuinę i Ormal, zmuszając ich do wycofania się z Almaren. Twierdza ta została zniszczona po przebudzeniu się elfów przez Valarów, którze zaatakowali ją wszelkimi dostępnymi siłami aby umożliwić Quendim bezpieczną podróż.

Wieża nad Cirith Ungol – Wybudowana przez ludzi po zwycięstwie Ostatniego Sojuszu, pod koniec trzeciej ery została przejęta przez orków i wykorzystana jako jedna z baz Mordoru w Ephel Duath.

Turin Turambar
komentarz[16] |

Komentarze do "Twierdze Śródziemia"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Frodo Baggins
   Jedyny Pierśc...
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.014465 sek. pg: