..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

Galvorn - błyszczący czarny metal wynaleziony przez Eöla [jego zbroja była wykonana właśnie z tegoż surowca]. Twardy niczym stal, ale także giętki i kowalny. Termin 'galvorn' to złożenie Elfickich słów, które znaczą 'błyszczący' i 'czarny'.

Ithildin - magiczny surowiec wyprodukowany przez Elfów z mithrilu. Można go było dostrzec jedynie, gdy odbijały się w nim księżyc i gwiazdy i ponadto po wypowiedzeniu specjalnego hasła. Gandalf przetłumaczył rzeczownik 'ithildin' na 'metal gwiezdno-księżycowy'. Napis na Wschodniej Bramie Morii został wykonany właśnie z ithildinu.

Lebethron - wspaniałe drzewo rosnące w Gondorze; niewiele o nim wiemy poza tym, że było ulubionym surowcem tamtejszych stolarzy i cieślów. Kije, które Faramir podarował Frodo i Samowi były wykonane właśnie z drzewa lebethron, tak jak i szkatuła, w której znajdowała się Korona Gondoru w czasie koronacji Aragorna.

Mithril - zwany również 'szczerym srebrem'; szlachetny metal odkryty przez Krasnoludów w kopalniach Khazad-dum. Był giętki i łatwy do obróbki, ale i twardy niczym stal, można go było również tak wypolerować, by błyszczał niczym srebro, które nigdy nie matowieje. W Śródziemiu mithril można było spotkać jedynie w krasnoludzkich kopalniach Khazad-dum, chociaż niektórzy mawiali o mithrilu w Númenorze i Amanie.
Metal ten uważano za niemal bezcenny. W Númenorze król Tar-Telemmaitë przez swą miłość do mithrilu został nazwany przydomkiem 'Srebrnoręki'. Międzyczasie w Śródziemiu odkrycie krasnoludów pociągnęło Noldorów do założenia królestwa Eregionu na zachód od ich kopalń. Lata mijały, złoża mithrilu były już prawie na wyczerpaniu, a Krasnoludy kopały głębiej i głębiej. Konsekwencją tegoż działania było obudzenie Balroga, Przekleństwa Durina, a konsekwencję tej konsekwencji upadek królestwa Krasnoludów.
Ze wszystkich mithrilowych artefaktów na największą uwagę zasługuje kolczuga, którą Thorin Dębowa Tarcza podarował Bilbo Bagginsowi, i którą trzymano w Domu Mathom w Michel Delving, nim Frodo w nią odziany wyruszył na misję Góry Przeznaczenia. Z mithrilu wykonano również Elendilmir, diament uwieszony na mithrilowej opasce noszonej na czole jako symbol królowania Elendila, oraz Nenya, jeden z Trzech Pierścieni Elfów, również zawierający diament. Według legendy najwspanialszym ze wszystkich dzieł był statek Eärendila, którym Elf ten pożeglował w niebo tworząc świetlną smugę szczerego srebra, którą świat nazwał Gwiazdą Poranną i Wieczorną.

Den
komentarz[7] |

Komentarze do "Surowce w Śródziemiu"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Frodo Baggins
   Jedyny Pierśc...
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.017174 sek. pg: