..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

Bawoły Arawa - dzikie, białe bawoły żyjące w pobliżu Wewnętrznego Morza Rhun sprowadzone do Śródziemia prze Oromego (w Sindarinie imię Valara brzmi "Araw" - stąd nazwa "bawoły Arawa"). Zawsze ceniono ich długie poroże - jeden z takich rogów przemieniono w Gondorze w róg myśliwski zwany Rogiem Namiestników. Jest to ten sam róg, który posiadał ród Boromira, a który uległ zniszczeniu w trakcie potyczki z Uruk-hai.

Drozdy - długowieczne ptaki, mówiące własnym językiem znanym zazwyczaj elfom, rzadziej ludziom, czy krasnoludom. Dawna rasa drozdów z Ereboru zaprzyjaźniła się z zamieszkującymi tam ludźmi i krasnoludami. Ludzie z Dali, a także niektórzy mieszkańcy Miasta na Jeziorze Esgaroth znali mowę drozdów i wykorzystywali ich jako posłańców.

Dziki - zarówno elfy, jak i ludzie oraz krasnoludy od zawsze polowali na dziki. Nawet Orome, Władca Lasów, urządzał polowanie na te zwierzęta wykorzystując przy tym psy i konie. Najsławniejszą opowieść o dzikach zapisana jest w "Kronikach Królów i Władców" i mówi o tym jak król Rohanu, Folk, zginął w czasie walki z Dzikiem z Everholt, wielką i niebezpieczną bestią.

Konie - dzieje Ardy nie mówią jak powstały konie, ani który Valar je stworzył, wiadomo jednak, że pierwszym na świecie znanym koniem był wierzchowiec Oromego, Nahar. Wszystkie konie wzięły od niego swe obecne kształty, ale to on był wciąż najpiękniejszy ze swojej rasy. Mówi się, że najszlachetniejsze rody koni pochodzą właśnie od Nahara. Były to konie elfów z Eldamaru oraz żyjące w Rohanie Maerasy. Wyróżniały się białą lub szarą maścią, były długowieczne, niebywale rącze, rozumiały mowę ludzi i elfów.

Krebainy - gatunek dużych, czarnych wron żyjących w Dunlandzie i Fangornie. Były sługami i szpiegami złych sił, w Trzeciej Erze przeszukiwały każdy zakątek Śródziemia w poszukiwaniu Powiernika Pierścienia.

Kruki - kolejny gatunek szlachetnych ptaków przyjaźniących się z wolnymi ludami Śródziemia. Głównie służyły pomocą krasnoludom, były ich doradcami i posłańcami.

Kucyki - w Śródziemiu doskonale służyły niższym ludom - hobbitom i krasnoludom, które ze względu na wzrost nie mogły dosiadać koni. Jako juczne zwierzęta dźwigały rudę i inne krasnoludzkie towary, a także zbiory z pól hobbitów i ludzi.

Mumakile - zwierzęta żyjące na południowych ziemiach Haradu, przypuszcza się że byli przodkami dzisiejszych słoni, choć o wiele większe i potężniejsze. Były wykorzystywane przez Saurona w czasie Wojny o Pierścień. Praktycznie nie do pokonania przewracały trąbami i deptały wrogów, druzgotały całe armie.

Orły - najszlachetniejsze ze wszystkich skrzydlatych istot zamieszkujących Śródziemie. Do życia zostały powołane przez Manwego i Yavannę. Należały do najmądrzejszych i zarazem najstarszych ras Ardy, bowiem pojawiły się jeszcze przed pojawieniem się gwiazd. Ptaki te zawsze były posłańcami i sługami Manwego.

Słowiki - małe ptaki, podobny do drozda, odznaczający się pięknym głosem. Jego nazwy w języku elfickim to "dulin" (nocny śpiewak), "tinuviel" (córka zmierzchu), "tindomerel" (córka półmorku) i "lomelinde" (śpiewak zmierzchu).

Wilczury - rasa wyhodowana przez elfy w celu obrony przed wilkami i wilkołakami Melkora. Za najwspanialszego wilczura uważa się Huana. Wyhodował go Orome, a później podarował Kelegormowi. Huan nigdy się nie starzał, nie męczył, nie potrzebował snu. Był odporny na wszelkie zaklęcia i uroki. Rozumiał mowę ludzką, lecz z wyroku Valarów sam mógł przemówić tylko trzy razy.

Wilwariny - zwane prze ludzi motylami, stworzone zostały przez Valarów w trakcie Ery Latarni.

Wrony - uważano je za jednego ze sprzymierzeńców Melkora. Ludzie nazywali je złowróżbnymi ptakami, gdyż szpiegowały one dla złych mocy. W ten sposób zresztą zapewniały sobie korzyści, gdyż później mogły ucztować na ciałach poległych w walce.

Den
komentarz[5] |

Komentarze do "Fauna Śródziemia"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Frodo Baggins
   Jedyny Pierśc...
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.020558 sek. pg: