..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Bag End

   » Nasza Twórczość

   » O Tolkienie

   » O Śródziemiu

   » Piwnica Bag End


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

  Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0
Elen Sila Lumenn Omentielvo!
Witaj w Bag End

Chetwood – Niewielki las leżący na południowy wschód od Bree. U jego granic leżała osada Archet.

Dimholt – Las u stóp Dwimorbergu, nawiedzonej góry. Wiedzie przez niego ścieżka prowadząca do Czarnych Drzwi, początku Ścieżki Umarłych. Nazwa ‘Dimholt’ w języku Rohirrimów znaczy ‘Mroczny Las’ co dobrze oddaje jego charakter.

Druadan – Las w Anorien, leżący u podnóża Gór Białych i Eilenach – jednego ze wzgórz sygnałowych Gondoru. Zamieszkuje go resztka plemienia Druedainów, którzy podczas Drugiej Ery zamieszkiwali całe Anorien. W czasach Wojny o Pierścień ich przywódcą był ‘dziki człowiek’ Ghan-buri-Ghan.

Dwimordrene – Nazwa Lothlorien w języku Rohirrimów.

Eryn Lasgalen – ‘Las Zielonych Liści’ - nazwa nadana Mrocznej Puszczy po klęsce Saurona w Wojnie o Pierścień.

Fangorn – Las leżący u wschodnich podnóży Gór Mglistych, będący pozostałością wielkich puszcz Eriadoru i Rhovanionu Pierwszej Ery. Zamieszkiwany jest przez Entów, dlatego przez ludzi często nazywany był Lasem Entów, chociaż dla wielu z nich pozostawali oni jedynie legendą. Nazwa tej puszczy pochodzi od ‘skróconego’ imienia najstarszego żyjącego tam enta, które w języku ludzi znaczy (‘mniej więcej’) - Drzewiec. Jego wnętrze (lasu ;D) wyglądało, jakby zawsze trwała tu wiosna. Meriadok Brandybuck określił go słowami – ta puszcze jest jedynie cienista i niesamowicie ‘drzewna’.

Firien – Leżący na pograniczu Anorien i Rohanu las, na środku którego znajduje się drugie wzgórze sygnałowe Gondoru.

Leśny Zakątek – Niewielki las leżący w Shire, na wschód od Tukonu i Wielkich Smalajów.

Mroczna Puszcza – Największy z lasów Śródziemia. Jego północno-wschodnia część zamieszkana była przez plemię Leśnych Elfów – potomków Sindarów, Laiquendich oraz Nandorów, którzy osiedlili się tam po Wojnie Gniewu i zatopieniu Beleriandu. Swoją nazwę las ten zawdzięcza czasom, kiedy w Dol Guldur, twierdzy na Amon Lanc osiadł i odzyskiwał swe siły Sauron. Rozległe leśne przestrzenie zaroiły się wówczas od stworzeń służących Czarnemu Władcy, z których najbardziej znane były wielkie pająki. Po zwycięstwie nad Sauronem puszcza została oczyszczona z plugawego pomiotu i nazwana Eryn Lasgalen, czyli Lasem Zielonych Liści.

Stary Las – Druga z pozostałości puszcz Eriadoru i Rhovanionu z czasów Pierwszej Ery. W opinii hobbitów był miejscem niebezpiecznym i mrocznym. W rzeczywistości nie mieszkały w nim żadne stwory, którymi babki raczyły straszyć małych hobbitów, ale mimo wszystko był on niesamowity, a wszystkie ‘leśne dziwy’ promieniowały od doliny płynącej przez niego rzeki Wii. W jego zachodniej części mieszkał Tom Bombadil, nazywany przez elfów Iarwainem Ben-Adar ze Złotą Jagodą, Córką Rzeki.

Lasy Beleriandu

Brethil - Las na zachodniej rubieży Doriathu, nieobjęty obręczą Meliany. W późnych latach Pierwszej Ery zamieszkany był przez lud Halethy, tu też Glaurung został zgładzony przez Turina Turambara.

Nan Elmoth - stary, cienisty las położony na brzegu rzeki Celon we wschodnim Beleriandzie. Tu Elwe Thingol spotkał się z Melianą, a wiele lat później puszcza ta stała się domem Eola Ciemnego Elfa.

Neldoreth- las stanowiący północną część królestwa Doriathu, oddzielony od reszty przez rzekę Esgalduinę. W całości objęty był przez obręcz Meliany.

Nimbrethil -Las położony w Arvernien, u północnych wybrzeży zatoki Balar. Szlachetne drewno rosnących tam brzóz posłużyło Earendilowi do zbudowania Vingilota.

Nivrim - Część Doriathu położona na zachód od rzeki Sirion. Objęty był przez obręcz Meliany.

Region - Las będący południową i największą częścią królestwa Doriathu. Tu znajdowała się stolica Elu Thingola- Menegroth. W całości objęty przez obręcz Meliany.

Taur-im-Duinath- Las między rzekami - wielki i cienisty, zajmował większą część powierzchni Beleriandu Południowego.

Taur-nu-Fuin - Las okryty cieniem ? po Dagor Bragollach spaczona przez Morgotha wielka puszcza Dorthonionu. Tej nazwy często używało się do określenia całego Dorthonionu, po zdobyciu go przez Nieprzyjaciela.

Turin Turambar
komentarz[9] |

Komentarze do "Lasy Śródziemia"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.  Ankieta
   Czy jako użytkownik Elixiru będziesz publikował na BagEnd?
TAK
NIE
NIE WIEM
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

  Top 10
   Rozdroża - Po...
   Gollum
   Postacie z 'H...
   Broń biała
   Słynne konie
   Gimli
   Bilbo le hobb...
   Frodo Baggins
   Jedyny Pierśc...
   Les Chansons ...

  Shoutbox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.015529 sek. pg: